Zmeny v niektorých opatreniach štátu na pomoc zamestnávateľom účinné od 17. mája 2020
V snahe pomôcť zamestnávateľom prekonať ťažké časy spôsobené v dôsledku šírenia ochorenia COVID-19, štát poskytuje zamestnávateľom, ktorí splnia stanovené podmienky, príspevky na náhradu mzdy pre ich zamestnancov aj v rámci projektu „Prvej pomoci“ na podporu udržania zamestnanosti v čase vyhlásenej mimoriadnej situácie a odstránenia jej následkov. S účinnosťou od 17.05.2020 došlo v niektorých opatreniach na podporu zamestnanosti, ktoré sú súčasťou projektu „Prvá pomoc“ k zmenám. Čo sa zmenilo?
Od vyhlásenia mimoriadnej situácie štát v snahe pomôcť zamestnávateľom prekonať ťažké časy spôsobené v dôsledku šírenia ochorenia COVID 19, prijal niekoľko ekonomických opatrení. Medzi nimi boli aj opatrenia prijímané v rámci projektu „Prvej pomoci“ na podporu udržania zamestnanosti v čase vyhlásenej mimoriadnej situácie a odstránenia jej následkov (ďalej len „Projekt“). Projekt je realizovaný ako aktívne opatrenie na trhu práce podľa § 54 ods. 1 písm. e) zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti v platnom znení. Podstatou projektu je poskytnutie finančných príspevkov zamestnávateľom na náhradu mzdy zamestnancov zo strany štátu, po splnení stanovených podmienok. V rámci projektu bolo realizovaných viacero opatrení medzi nimi aj:
- Opatrenie č. 1: Podpora zamestnávateľov, ktorí v čase vyhlásenia mimoriadnej situácie, núdzového alebo výnimočného stavu na základe Opatrenia Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky uzatvorili alebo zakázali prevádzky (ďalej len „Opatrenie č. 1“).
- Opatrenie č. 3: Podpora zamestnávateľov zasiahnutých mimoriadnou situáciu (ďalej len „Opatrenie č. 3“), ktoré môžeme rozdeliť na:
- 3A príspevok na úhradu náhrady mzdy zamestnanca, ktorému zamestnávateľ nemôže prideľovať prácu z dôvodu prekážky na strane zamestnávateľa (§ 142 Zákonníka práce), najviac vo výške 80% jeho priemerného zárobku, najviac v sume 880,-EUR
- 3B paušálny príspevok na úhradu časti mzdových nákladov na každého zamestnanca, v závislosti od poklesu tržieb zamestnávateľa v súlade s tabuľkami poklesu tržieb, ktoré sú súčasťou Opatrenia č. 3B
Od 6. apríla 2020 zaevidovali úrady práce, sociálnych vecí a rodiny 72 393 žiadostí o príspevky. V rámci Opatrenia č. 1 spracovali 10 766 dohôd o poskytnutí príspevku na mzdy zamestnancov. V rámci Opatrenia č. 3 pripravili zatiaľ 5 419 dohôd.
ZMENY ÚČINNÉ OD 17.05.2020
Opatrenie č. 1 dáva zamestnávateľom možnosť podať žiadosť o príspevok na úhradu náhrady mzdy svojich zamestnancov vo výške 80% priemerného zárobku zamestnanca, najviac však vo výške 1.100,-EUR. Jednou z podmienok pre poskytnutie príspevku je podanie žiadosti, ktorej prílohou musí byť Výkaz pre priznanie príspevku, ale len v prípade prvého mesiaca, kedy zamestnávateľ o príspevok žiada. Ďalšie mesiace už samotný Výkaz pre poskytnutie príspevku slúži zároveň aj ako žiadosť (teda nie je potrebné predkladať aj žiadosť postačuje len výkaz). V dôsledku chyby na strane Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny SR boli Výkazy pre priznanie príspevku, ktoré boli ako príloha priložené k žiadosti na stránkach www.pomahameludom.sk a www.neprepustaj.sk nesprávne, pretože podľa údajov v nich uvedených, bola základom pre výpočet výšky príspevku hrubá mesačná mzda, pričom v súlade s ustanoveniami Opatrenia č. 1 má zamestnávateľ nárok na 80% z priemerného zárobku zamestnanca. Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR sa na svojej stránke za chybu ospravedlnilo, a zároveň vyzvalo žiadateľov, ktorí vyplnili a zaslali nesprávne tlačivo Výkazu pre priznanie príspevku, aby opätovne zaslali opravené výkazy, ktoré nájdete tu. Uvedené sa vzťahuje aj na Výkaz pre priznanie príspevku v rámci Opatrenia č. 3A, kde je taktiež potrebné, ak ste už výkaz zaslali, vyplniť ešte raz nové (správne) tlačivo, ktoré nájdete tu.
Od 17.05.2020 je zároveň v rámci Opatrenia č. 3B stanovená nová mesačná výška príspevku, a to 80% hrubej mesačnej mzdy zamestnanca, najviac však vo výške stanoveného paušálneho príspevku podľa poklesu tržieb v zmysle tabuľky k Opatreniu č. 3B. Pôvodne bol príspevok obmedzený len výškou paušálneho príspevku v závislosti od poklesu tržieb. Opatrenie neobsahovalo limit 80% hrubej mesačnej mzdy.
Príklad:
V mesiaci apríl, máj poklesnú zamestnávateľovi tržby o 80% a viac, príspevok pre tohto zamestnávateľa by podľa tabuľky k opatreniu 3B mal predstavovať sumu 540,-EUR. Avšak z dôvodu obmedzenia do výšky 80% hrubej mesačnej mzdy, bude príspevok pre zamestnanca s hrubou mesačnou mzdou vo výške napríklad 650,-ERU predstavovať len sumu 520,-EUR, a nie tabuľkou určenú sumu 540,-EUR.
SÚBEŽNÉ PODÁVANIE ŽIADOSTÍ
V rámci Projektu môže žiadateľ predložiť žiadosť o poskytnutie príspevku na každé opatrenie, ak spĺňa stanovené podmienky. Ak žiadateľ – zamestnávateľ:
- spĺňa podmienky poskytnutia príspevku v rámci dvoch opatrení v jednom kalendárnom mesiaci, predkladá si žiadosť o poskytnutie príspevku prostredníctvom toho opatrenia, v rámci ktorého má prevažujúci počet kalendárnych dní,
- ak má zamestnávateľ jednu prevádzku, môže v rámci jedného mesiaca žiadať o príspevok len v rámci jedného opatrenia,
- ak má zamestnávateľ dve a viac prevádzok, môže v rámci jedného mesiaca žiadať o poskytnutie príspevku v rámci Opatrenia č. 1 a súbežne v rámci opatrenia č. 3, avšak na iné prevádzky,
- poskytovanie príspevku súbežne v rámci opatrenia č. 3A a 3B nie je možné a žiadateľ si môže vybrať len jednu z možností na celé obdobie poskytovania príspevku.
V prípade potreby poskytnutia dodatočných informácií vo vzťahu k predmetnej téme nás neváhajte osloviť prostredníctvom formulára na položenie otázky. V prípade konkrétnych požiadaviek z Vašej strany naša advokátska kancelária samozrejme spracuje podrobnú právnu analýzu prispôsobenú presne na mieru Vašej požiadavke.
Zdroje:
OZNÁMENIE O MOŽNOSTI PREDKLADANIA ŽIADOSTÍ O POSKYTNUTIE FINANČNÉHO PRÍSPEVKU V RÁMCI PROJEKTU PRVÁ POMOC, OPERAČNÝ PORGRAM ĽUDSKÉ ZDROJE, PRIORITNÁ OS 3: ZAMESTNANOSŤ, OPATRENIE 3.1. účinné od 17.05.2020