Zmeny karanténnych opatrení pri prechode štátnych hraníc SR účinné od 1. mája 2020
V súvislosti s karanténnymi opatreniami upravujúcimi podmienky vstupu osôb na územie Slovenskej republiky bolo dňa 29. apríla 2020 Úradom verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ďalej len „ÚVZ“) prijaté nové opatrenie s číslom OLP/3353/2020 (ďalej len „Nové opatrenie“), ktoré nahradilo a zrušilo opatrenie ÚVZ zo dňa 17. apríla 2020, č. OLP/3172/2020 (ďalej len „Staré opatrenie“).
Nové opatrenie nadobudlo účinnosť dňa 1. mája 2020 a upravilo, respektíve pozmenilo režim povinnej izolácie spojený so vstupom na územie Slovenskej republiky počas mimoriadnej situácie vyhlásenej na území Slovenskej republiky uznesením vlády Slovenskej republiky č. 111. zo dňa 11. marca 2020 a pandémie ochorenia COVID-19 vyhlásenej dňa 11. marca 2020 generálnym riaditeľom Svetovej zdravotníckej organizácie.
Nové opatrenie naďalej zachováva všeobecnú povinnosť osôb, ktoré vstúpia na územie Slovenskej republiky, absolvovať povinnú izoláciu v zariadeniach určených štátom na dobu nevyhnutnú na vykonanie laboratórnej diagnostiky COVID-19 a následne po zistení negatívneho výsledku absolvovať domácu izoláciu v celkovej súhrnnej dobe 14 dní, pričom povinnosť domácej izolácie sa vzťahuje aj na osoby žijúce v spoločnej domácnosti (ďalej len „Povinná izolácia“).
Nové opatrenie však sleduje vládou Slovenskej republiky nastolený trend postupného uvoľňovania opatrení prijatých v súvislosti s šírením ochorenia COVID-19. Za účelom postupného uvoľňovania opatrení sa vo vzťahu k osobám vstupujúcim na územie Slovenskej republiky upravili najmä niektoré výnimky z Povinnej izolácie.
Novým opatrením sa zároveň rozšíril okruh osôb, na ktoré sa uplatňuje režim výnimiek z Povinnej izolácie a to najmä v záujme zabezpečenia nerušeného výkonu pracovných povinností, medzinárodnej prepravy, diplomatických misií, študijných povinností, atď.
S ohľadom na tieto zmeny Vám v tomto článku prinášame sumarizáciu najdôležitejších zmien týkajúcich sa výnimiek z Povinnej izolácie, ktoré boli Novým opatrením zavedené.
A. Platnosť výsledkov testov
Novým opatrením vo všeobecnosti došlo k predĺženiu „platnosti“ výsledku testu na COVID-19, ktoré sú príslušné osoby, na ktoré sa vzťahujú výnimky z Povinnej izolácie, povinné pri vstupe na územie Slovenskej republiky odovzdať (predložiť), a to zo 48 hodín na 96 hodín.
V súvislosti s predkladaním výsledkov testov na COVID-19 je na webovej stránke ÚVZ uvedené, že na hranici (v prípadoch, ak sa to v zmysle Nového opatrenia vyžaduje), bude postačujúce predložiť iba kópiu výsledku testu, resp. konkrétne potvrdenie o výsledku negativity na ochorenie COVID-19, pričom pôvodne bolo potrebné predkladať originál výsledku negatívneho RT-PCR testu. Upozorňujeme však, že táto skutočnosť výslovne z Nového opatrenia nevyplýva.
B. Osoby s trvalým alebo prechodným pobytom do 30 km od hraničného prechodu, ktoré dochádzajú za výkonom práce
V nedávnej dobe bol medializovaný problém osôb s trvalým alebo prechodným pobytom mimo územia Slovenskej republiky, ktoré pravidelne dochádzajú na miesto výkonu práce nachádzajúce sa na území Slovenskej republiky a naopak (v médiách označovaní ako tzv. „pendleri“). Tieto osoby boli povinné pri prechode hraničného prechodu preukázať sa negatívnym testom na COVID-19 nie starším ako 30 dní.
Stále platí, že za tzv. pendlerov sa považujú osoby:
- s trvalým alebo prechodným pobytom na území susedného štátu a
- s miestom výkonu práce v susednom štáte v okruhu 30 km od otvoreného hraničného prechodu.
Vyššie uvedené sa uplatňuje rovnako aj na osoby, ktoré majú trvalý a prechodný pobyt na území Slovenskej republiky, avšak dochádzajú za výkonom práce na územie susedného štátu (ďalej len „Dochádzajúce osoby“).
Vzhľadom na požiadavky Dochádzajúcich osôb, ÚVZ v Novom opatrení upustil od požiadavky preukazovať sa negatívnym testom na COVID-19 pri prechode hraničného prechodu. Dochádzajúce osoby však musia disponovať potvrdením zamestnávateľa o výkone práce na území Slovenskej republiky/susedného štátu.
Na účely Nového opatrenia je pod tento osobitný režim zahrnuté aj neplnoleté dieťa, vo vzťahu ku ktorému je Dochádzajúca osoba zákonným zástupcom, ak prekračuje hraničný prechod v sprievode tejto Dochádzajúcej osoby.
C. Zdravotnícky pracovníci
Nové opatrenie rozšírilo okruh zdravotníckych pracovníkov, pre ktorých platí výnimka z Povinnej izolácie, a to o tých, ktorí majú uzatvorený pracovnoprávny vzťah alebo obdobný pracovný vzťah ako zdravotnícky pracovník v spolkových krajinách Viedeň, Dolné Rakúsko alebo Burgenland Rakúskej republiky (doteraz išlo len o zdravotníkov vo vybraných oblastiach Českej republiky). Aj pre zdravotníckych pracovníkov sa predĺžila časová platnosť potvrdenia o výsledku testu na COVID-19, ktorý sú tieto osoby povinné predkladať pri vstupe na územie Slovenskej republiky, a to na 96 hodín.
D. Styk s maloletým dieťaťom
Podľa Nového opatrenia sa Povinnosť izolácie nevzťahuje na osoby, ktoré vstupujú na územie Slovenskej republiky z dôvodu realizácie právoplatného súdneho rozhodnutia vo veci vykonávania striedavej starostlivosti rodičov o maloleté dieťa, prípadne práva styku s maloletým dieťaťom. Takéto osoby nie sú pri vstupe na územie Slovenskej republiky povinné predkladať výsledok negatívneho testu na COVID-19. Sú však povinné pri vstupe na územie Slovenskej republiky preukázať sa právoplatným rozhodnutím súdu alebo rodičovskou dohodou a zároveň sú povinné informovať Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky (Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže) o zámere vstupu na územie Slovenskej republiky z dôvodu výkonu realizácie práva na striedavú starostlivosť alebo styk s dieťaťom. V akom časovom predstihu a akým spôsobom majú tieto osoby o svojom zámere vyššie uvedené orgány informovať Nové opatrenie žiadnym spôsobom nekonkretizuje.
E. Študenti
Cieľom a účelom Nového opatrenia, je okrem iného, zohľadniť záujmy osôb, ktorých študijné povinnosti možno realizovať iba mimo územia Slovenskej republiky.
Nové opatrenie preto umožňuje osobám s trvalým alebo prechodným pobytom na území Slovenskej republiky, ktoré navštevujú, študujú alebo sa uchádzajú o navštevovanie alebo štúdium na materskej, základnej, strednej alebo vysokej škole v Českej republike, v Poľskej republike, v Maďarsku alebo v Rakúskej republike (ďalej lej len „Študenti“) pobývať v týchto štátoch po dobu 24 hodín. Študentom je umožnený pobyt bez toho, aby sa pri návrate na územie Slovenskej republiky aplikovala Povinnosť izolácie a pre tieto osoby neplatí ani povinnosť preukázania sa negatívnym testom na COVID-19 pri prechode štátnou hranicou. Vyžaduje sa však potvrdenie o niektorej z vyššie uvedených skutočností (napríklad potvrdenie o štúdiu, pozvánka na prijímacie skúšky, či zápis do školy a pod.). Podotýkame, že predmetná výnimka platí len vo vzťahu k vyššie uvedeným štátom, v opačnom prípade sa Povinnosť izolácie aplikuje. V prípade ak je Študentom neplnoletá osoba, vzťahuje sa výnimka aj na jednu sprevádzajúcu osobu.
Ak presiahne pobyt dobu 24 hodín je Študentom umožnený návrat na územie Slovenskej republiky, avšak v takomto prípade sú povinní podrobiť sa najneskôr 5. deň od vstupu na územie Slovenskej republiky laboratórnej diagnostike na prítomnosť COVID-19. Po dobu zistenia negatívneho testu sú Študenti povinní podrobiť sa izolácií v domácom prostredí, pričom Nové opatrenie v tomto ohľade nešpecifikuje či sa povinnosť podrobiť domácej izolácie počas vykonania testu vzťahuje aj na osoby žijúce v spoločnej domácnosti. Vzhľadom na účel Povinnej izolácie, je však podľa nášho názoru potrebné aplikovať Povinnosť izolácie aj na tieto osoby.
V prípade osôb, ktoré vstupujú na územie Slovenskej republiky za účelom vykonania skúšok, zápisu do škôl, alebo za účelom vypratania osobných vecí z internátov (respektíve iných ubytovacích zariadení) sa ukladá týmto osobám povinnosť preukázať sa potvrdením o negatívnom výsledku testu na prítomnosť COVID-19 nie starším ako 96 hodín.
F. Osoby požívajúce diplomatické výsady a imunity
Podľa Starého opatrenia platilo, že „osobám požívajúcim diplomatické výsady a imunity v Slovenskej republike“, ktoré odo dňa 20. apríla 2020 vstúpili na územie Slovenskej republiky, bola nariadená izolácia v domácom prostredí po dobu 14 dní vrátane osôb žijúcim s nimi v spoločnej domácnosti.
Nadobudnutím účinnosti Nového opatrenia „osoby požívajúce diplomatické výsady a imunity“ nie sú povinné vôbec absolvovať izoláciu ani v domácom prostredí.
Hoci sa definícia týchto osôb zúžila na „osoby požívajúce diplomatické výsady a imunitu“ (bez dôvetku v Slovenskej republike), diskutabilné ostáva, či sa napriek tomu výnimka z Povinnej izolácie má uplatniť len pre osoby, ktoré požívajú diplomatické výsady a imunitu na území Slovenskej republiky, alebo sa má táto výnimka vzťahovať a uplatňovať aj na členov diplomatických misií Slovenskej republiky, ktorí sa vracajú späť na územie Slovenskej republiky. V zmysle Viedenského dohovoru o diplomatických stykoch sa diplomatické výsady a imunity uplatňujú až momentom vstupu na územie prijímajúceho štátu, resp. diplomati a určení členovia diplomatického zboru môžu požívať výsady a imunitu len na území prijímajúceho štátu. Keďže táto výnimka sa má vzťahovať na osoby požívajúce diplomatické výsady a imunitu sme toho názoru, že sa môže uplatňovať výlučne na diplomatov a osoby podľa Čl. 37 Viedenského dohovoru o diplomatických stykoch tretích krajín, ktoré vstupujú na územie Slovenskej republiky za účelom výkonu úloh vyplývajúcich z ich diplomatickej misie na území Slovenskej republiky.
V prípade návratu slovenských diplomatov a členov diplomatických misií z územia prijímajúceho štátu na územie Slovenskej republiky už túto výnimku podľa nášho názoru uplatniť nemožno, nakoľko tieto osoby na území Slovenskej republiky ako ich domovského (vysielajúceho) štátu diplomatické výsady a imunitu nepožívajú a preto sú povinné podrobiť sa Povinnej izolácii.
V prípade potreby poskytnutia dodatočných informácií vo vzťahu k predmetnej téme nás neváhajte osloviť prostredníctvom formulára na položenie otázky. V prípade konkrétnych požiadaviek z Vašej strany naša advokátska kancelária samozrejme spracuje podrobnú právnu analýzu prispôsobenú presne na mieru Vašej požiadavke, pričom odplatu za tieto služby prispôsobíme súčasnej mimoriadnej situácii.
Zdroje:
- Opatrenie Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, zo dňa 29. apríla 2020, č. OLP/3353/2020;
- Sumár zmien v Opatrení ÚVZ SR č. OLP/3353/2020 zo dňa 30.04.2020 (zmiernenie podmienok karanténnych opatrení).