COVID-19 a nové pravidlá cezhraničného pohybu osôb
Opatrenia Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ďalej len „ÚVZ“) v súčasnej mimoriadnej situácii reflektujú pandemickú situáciu spojenú s vysoko-infekčným ochorením COVID-19 za účelom ochrany verejného zdravia. V súvislosti s obmedzením prenosu ochorenia sa legitímnym riešením javia preventívne opatrenia vo vzťahu k osobám s pozitívnou cestovateľskou anamnézou. V tomto článku sa dozviete aké budú po novom pravidlá v súvislosti s návratom zo zahraničia, na koho každého sa tieto pravidlá (ne)vzťahujú a aké sankcie hrozia za porušenie príslušných pravidiel uvedených v opatrení ÚVZ.
Doposiaľ dochádzalo k izolácii v štátnych zariadeniach len vo vzťahu k osobám, ktoré sa skupinovo vracali z postihnutých oblastí a domáca izolácia sa týkala osôb, ktoré sa vracali zo zahraničia (vrátane osôb v ich spoločnej domácnosti).
Opatrením ÚVZ č. OLP/3012/2020 zo dňa 4. apríla 2020, ktoré je účinné od 6. apríla 2020 od 7.00 hod., dochádza k zavedeniu nových pravidiel vo vzťahu k vstupu fyzických osôb na územie Slovenskej republiky („Opatrenie“). Ustanovenia zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov („Zákon“) predstavujú právny rámec pre ukladanie takýchto opatrení. Napríklad v tomto prípade ide o opatrenia na predchádzanie vzniku a šírenia prenosných ochorení podľa § 12 ods. 2 písm. b) a f) Zákona na ktorých vydávanie má právomoc ÚVZ podľa § 5 ods. 4 písm. h Zákona.
Novoprijaté Opatrenie ukladá niekoľko povinností a obmedzení. V súvislosti s cezhraničným pohybom uvádza, že všetkým osobám, ktoré od 6. apríla 2020 od 7.00 hod. vstúpia na územie Slovenskej republiky, sa nariaďuje izolácia v zariadeniach určených štátom na dobu nevyhnutnú na vykonanie laboratórnej diagnostiky COVID-19 a následne po zistení negatívneho výsledku sa tejto osobe nariaďuje domáca izolácia v celkovej súhrnnej dobe 14 dní. Táto domáca izolácia sa zároveň po celú dobu vzťahuje aj na všetky osoby žijúce v spoločnej domácnosti s osobou, ktorá sa vrátila zo zahraničia a podrobuje sa domácej izolácii. Rozdiel oproti pôvodným opatreniam spočíva v tom, že izolácia v zariadeniach určených štátom sa dotýka všetkých osôb, t. j. nie len tých, ktoré sa vracali skupinovo ako doposiaľ (a navyše z postihnutých oblastí).
Vyššie uvedená izolácia v zariadeniach určených štátom sa nevzťahuje na všetky osoby. Z uvedeného pravidlá existuje niekoľko výnimiek. Ide napríklad o:
- tehotné ženy,
- osoby s obmedzenou schopnosťou orientácie a pohybu,
- osoby nad 75 rokov,
- maloleté osoby vstupujúce na územie SR bez sprievodu,
- osoby s diplomatickými výsadami a imunitami,
- osoby s ťažkými ochoreniami a ochoreniami dýchacích ciest, srdca, ciev a podobne.
Tieto osoby a ich blízke osoby (alebo sprevádzajúce osoby v čase prekročenia hraníc SR) však musia po návrate podstúpiť povinnú domácu izoláciu po dobu 14 dní. To isté platí primerane aj pre osoby žijúce s nimi v spoločnej domácnosti aby sa dosiahol účel obmedzenia prenosu ochorenia COVID-19.
Všetky osoby, ktoré sa takto vrátili na územie SR zo zahraničia, musia bezprostredne po návrate telefonicky alebo elektronicky kontaktovať svojho všeobecného lekára (prípadne pediatra vo vzťahu k dieťaťu) a oznámiť mu svoj návrat zo zahraničia. Lekár je následne povinný vystaviť PN z dôvodu karantény pre COVID-19 osobám, ktoré sa vrátili zo zahraničia a taktiež všetkým osobám, ktoré žijú s takýmito osobami v spoločnej domácnosti.
Vyššie uvedené obmedzenia a povinnosti spojené s kontaktovaním lekára a izoláciou či už domácou, alebo v štátnych zariadeniach, sa v zmysle bodu č. 4 Opatrenia nevzťahujú na:
- zamestnancov v sektore dopravy (napr. vodiči nákladnej dopravy, rušňovodiči, posádka lietadla a pod.),
- vodičov a posádky zdravotnej služby, a
- zamestnancov pohrebných služieb pri výkone ich činnosti.
Tieto menované subjekty majú vo vzťahu k lekárovi notifikačné povinnosti len vtedy, ak vykazujú akékoľvek príznaky respiračného ochorenia. Opatrenie taktiež upravuje špeciálne povinnosti týchto špecifických subjektov v súvislosti s používaním osobných ochranných prostriedkov pri výkone ich činnosti.
Výnimku z Opatrenia predstavujú taktiež aj tzv. „pendleri“. Ide o osoby s trvalým alebo prechodným pobytom v SR alebo v prihraničnom pásme do 30 km od štátnej hranice SR. Opatrenie sa na nich nevzťahuje len vtedy, ak majú uzatvorený pracovnoprávny alebo obdobný pracovný vzťah v prihraničných oblastiach v pásme do 30 km od štátnych hraníc a zároveň musia disponovať potvrdením od zamestnávateľa na účely riadneho preukázania sa.
V prípade porušenia niektorej z povinností uloženej Opatrením sa povinná osoba dopustí spáchania priestupku na úseku verejného zdravotníctva podľa § 56 Zákona a príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva jej uloží sankciu vo forme pokuty vo výške do 1659 eur podľa § 56 ods. 2 Zákona. Pri určovaní výšky pokuty bude úrad vychádzať z tzv. „správnej úvahy“ a z tohto dôvodu bude prihliadať na závažnosť, spôsob, čas trvania a následky protiprávneho konania.
Celé znenie predmetného Opatrenia nájdete tu.
V prípade potreby poskytnutia dodatočných informácií vo vzťahu k predmetnej téme nás neváhajte osloviť prostredníctvom formulára na položenie otázky. V prípade konkrétnych požiadaviek z Vašej strany naša advokátska kancelária samozrejme spracuje podrobnú právnu analýzu prispôsobenú presne na mieru Vašej požiadavke, pričom odplatu za tieto služby prispôsobíme súčasnej mimoriadnej situácii.
Foto: TASR
https://navraty.mzv.sk/ – užitočný link pre všetky osoby, ktoré sa vracajú zo zahraničia